MPEC sponsor Tarnowskiej Akademii Brydżowych Umiejętności

61. Edycja Tarnowskiej Ligi Okręgowej 2018

TABELA - Ostatni kocioł 14-go kwietnia g. 9.00-15.30

KONTRA NEGATYWNA

Autor: 
kz

 

W 1957 roku panowie Roth i Stone zauważyli, iż w niektórych sekwencjach wygodniej jest zrezygnować z kontry karnej na rzecz tak zwanej kontry negatywnej (wtedy nazwanej Sputnik) - wskazującej na możliwość gry w nielicytowane dotychczas kolory. Wraz z czasem rozszerzył sie zakres i wysokość do której stosuje się kontrę negatywną (niektóre z par za górną granicę przyjmują 7 - aczkolwiek najrozsądniejsza wydaje się być wysokość 3/4). Obecnie używa się również kontry negatywnej po otwarciu 1BA.
 
Kontra negatywna to w brydżu odmiana kontry informacyjnej dawana przez odpowiadającego po otwarciu partnera i interwencji pierwszego obrońcy.  Jej pierwsza wersja (kontra Sputnik) została opracowana przez Ala Rotha i Tobiasa Stone'a, była częścią ich nowatorskiego systemu Roth-Stone. Ogólna definicja kontry negatywnej to pokazanie nielicytowanych do tej pory kolorów. Istnieje wiele odmian i wersji tej kontry, zazwyczaj stosuje się ją do wysokości 3♠. W systemach polskich takich jak Wspólny Język czy Nasz System zazwyczaj używa się następujących ustaleń dotyczących kontry negatywnej:
 
Otwierający - Obrońca - Znaczenie KONTRY odpowiadającego
 
  • 1♣ - 1♦ - KONTRA = 7+PH obie starsze czwórki
  • 1♣/1♦ - 1♥ - KONTRA = 7+ PH, brak trzymania kier, co najwyżej trzy piki, po otwarciu 1♦ bez fitu karo
  • 1♣/1♦  - 1♠  - KONTRA = dokładnie cztery kiery lub przynajmniej pięć kierów z 11+PH (z pięcioma kierami i mniejszą siłą można zgłosić nieforsujące 2♥
  • 1♥ - 1♠ - KONTRA = 7+PH bez fitu i trzymania pik lub silne (11+) ręce z kolorem młodszym, czasami także średnia ręka (10-12) z fitem
  • 1♦ - 2♣ - KONTRA = 7+ z przynajmniej jedną starszą czwórką lub 5+ kart w kolorze starszym z większą siłą
  • 1♥/♠ - 2♣/♦ - KONTRA = 7+ z drugą starszą czwórką lub 5+ kart w drugim starszym z większą siłą
  • 1♣/♦ - 2♥/♠ - KONTRA = 10+ PH, druga starsza czwórka, przy minimum siły obiecuje fit
  • 1♥/♠ - 2♠/♥ - KONTRA = 10+ PH, kolory młodsze, może być układ zrównoważony bez fitu
 
SAYC nieco inaczej definiuje niektóre sytuacje, niemniej znaczenie kontry negatywnej w większości systemów jest podobne:
 
Jeszcze jedna uwaga. Jeśli mamy tzw. krupa i daliśmy już kontrę (negatywną) to jeśli chcemy przesądzić dograną (końcówkę) najlepiej sforsować kolorem przeciwnika. Przekażemy tym samym partnerowi, i siłę i obawy co do wyboru ostatecznego kontraktu.
 
Zalicytowanie koloru przeciwnika bez uprzedniej kontry negatywnej przyrzeka zazwyczaj fit. Może się jednak zdarzyć, że zmuszeni będziemy skorzystać z koloru przeciwnika z kartą bez fitu, aby po prostu sforsować. Jednakże zrobimy tak w przypadku posiadania bardzo mocnej ręki!
 
Kategoria: 
Błąd | TABU Tarnowska Akademia Brydżowych Umiejętności

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.