MPEC sponsor TABU 2008-2018

Poziomy Licytacyjne

Autor: 
admin
Data wydarzenia: 
2006-11-14 11:45

 

W zasadzie nie ma czegoś takiego jak poziomy licytacyjne! Ale, ale! Licytacja czy innymi słowy aukcja jest jakby konwersacją i taka rozmowa jest tylko wtedy możliwa, gdy partnerzy rozmawiają tym samym językiem rozumiejąc swoje potrzeby czyli wspólne interesy. We wszystkich dziedzinach występują jakieś zasady, regulacje. Również w przypadku brydża nie może być mowy o anarchii! Dobrze jest więc zapoznać się z regułami, które pomagają zrozumieć z czasem istotę rzeczy. Aby stać się dobrym licytantem trzeba sobie te sprawy poukładać. Coś na kształt kręgosłupa na pewno się przyda na początku przygody z kartami. Rzecz jasna po jakimś czasie ów sztywny gorset może cisnąć, ale zanim się uelastycznisz okaże się bardzo pomocny!

Licytacja służy do uzgodnienia kontraktu. Najbardziej się tu liczy znalezienie 8-kartowego koloru i odpowiedniej wysokości (poziomu). Wymiana informacji w poszukiwaniu optymalnej gry jest często zakłócana przez przeciwników.
Aby mieć lepszy przegląd (szerszy obraz) już na samym początku tzn. wiedzieć gdzie się jest jak również czego się chce można wypróbować uproszczoną drabinkę roboczo nazwaną poziomami licytacyjnymi:

 

POZIOMY LICYTACYJNE plus punkty potrzebne do zrealizowania danego kontraktu pod warunkiem, że gra się optymalny kontrakt przy mniej więcej zrównoważonych rozkładach.

 
poziom

PUNKTY

na połącząnych rękach

nadwyżka

Rodzaj KONTRAKTU

częściówka/DOGRANA/SZLEMIK/SZLEM

1 18 0 1 trefl/karo/kier/pik/ba
2 21 1 1/2 trefl/karo/kier/pik/ba
3 24 2 1/2/3 trefl/karo/kier/pik
4 27 3 3 BA, 4 trefl/karo 4 KIER/PIK
5 30 4 3 BA, 4 KIER/PIK, 5 TREFL/KARO
6 33 5 6 TREFL/KARO/KIER/PIK/BA
7 36 6 7 TREFL/KARO/KIER/PIK/BA

 

Nadwyżka to mniej więcej 3 punkty więcej niż obiecaliśmy wcześniejszą zapowiedzią (odzywką).

Przykład:

Otrzymaliśmy 15 punktów i 5 kierów więc otwieramy 1 kier. Partner wie, że mamy 12+ punktów i co najmniej 5 kierów. W następnej rundzie zamierzamy pokazać partnerowi tę 3 punktową nadwyżkę w stosunku do minimum (12 pkt).

 
 
Fatal error: Call to undefined function media_access() in /home/tabu/domains/tabu.tarnow.pl/public_html/sites/all/modules/media_gallery/media_gallery.module on line 290