MPEC sponsor TABU 2008-2018

Tarnowski Związek Brydża Sportowego

Autor: 
admin

Założony w 1957 roku Tarnowski Związek Brydża Sportowego to jeden z najstarszych w Polsce. TZBS jest organizacją pozarządową zrzeszającą  brydżystów zarejestrowanych w PZBS. Jako stowarzyszenie mające stasus prawny i własny statut wnioskuje o celowe dotacje, których głównym beneficjentem jest młodzież.

Akademia współpracuje z TZBS od 2007 roku. Krzysztofa Ziewacza trzykrotnie (1994-1998, 2006-2010 i 2010-2014) wybierano do Zarządu i powierzano mu szkolenie modzieży.

Początek rozwoju brydża sportowego w Tarnowie przypada na okres wiosenny roku 1956. Jest to okres wyjścia brydża z podziemia. Gra w brydża do tego roku była zakazana w świetlicach i lokalach publicznych. Zainteresowanie brydżem jako sportem wzrasta. Uwidacznia się to w prasie i radiu. Na łamach prasy powstają kąciki brydżowe,gdzie podawane są problemy oraz wiadomości o ruchu brydżowym w kraju i zagranicą. Entuzjaści brydża sportowego organizują pierwsze sekcje i drużyny brydżowe.

Z inicjatywy Kol. Kol. Antoniego Szczepanika, Józefa Churasa, Mikołaja Grela i Romana Jasicy powstaje w kwietniu 1956 roku pierwsza w Tarnowie sekcja brydża sportowego M-7, działająca przy Domu Kultury Fabryki Silników Elektrycznych M-7 w Tarnowie. Organizują się następne drużyny: Zakładów Mechanicznych, PSS, Młodych Lekarzy, Związku Nauczycieli.

Na jesieni 1956 roku w Tarnowie działało 19 drużyn brydżowych, które w dniu 9 grudnia 1956 roku na zebraniu organizacyjnym utworzyły Tarnowską Ligę Brydżową. Zebraniu przewodniczył teoretyk brydża i redaktor kącika brydżowego w "Echu Krakowskim" Kol. Bogmił Seifert z Krakowa. TLB powstała jako 3-cia w kraju po warszawskiej i krakowskiej.

Na zebraniu w dniu 8 października 1957 roku delegaci drużyn wybrali wykonawcze i kontrolne związku: Przewodniczący: Kol. Antoni Szczepanik, Sekretarz: Kol. Roman Jasica, Członkowie: Kol. Tadeusz Broda, Emil Węgrzyn i Stanisław Bem.

Kategoria: 
Fatal error: Call to undefined function media_access() in /home/tabu/domains/tabu.tarnow.pl/public_html/sites/all/modules/media_gallery/media_gallery.module on line 290