MPEC sponsor Tarnowskiej Akademii Brydżowych Umiejętności

61. Edycja Tarnowskiej Ligi Okręgowej 2018

TABELA - Ostatni kocioł 14-go kwietnia g. 9.00-15.30

Założenia a otwarcia i wejścia zaporowe

Autor: 
kz

 

Tytułowe zagadnienie to niezmiernie istotna rzecz szczególnie w brydżu porównawczym. Ideę tej prewencyjnej akcji lepiej zrozumiemy jeśli opanujemy prawo 321 i związany z tym ALGORYTM - mechanizm ułatwiający (szczególnie początkującym) postępowanie w sytuacjach licytacyjnych, gdzie aż prosi się o zabranie przeciwnikom przestrzeni.

ALGORYTM BLOKOWANIA [suma honorów (A, K, D, W i 10 to honory) + ilość kart wyznacza wysokość skoku  tzn. poziom na którym bierze się taką ilość lew]. Przykład: DW109875 – w założeniach korzystnych mamy 7 pików i nic bokiem: 3 H + 7 = 10 więc skaczemy na 4 pik bo kontraktujemy na tym poziomie wzięcie l0 lew! Przeciwnicy zostają mocno zablokowani!!!

Gwoli ścisłości ALGORYTM najlepiej działa w meczu albo w turnieju na zapis średni. W korzystnych należy z niego korzystać bez zahamowań. Natomiast w równych odejmujemy 1, w niekorzystnych 2.

STRONY OPIS

321

 
      

   0/0 Obie przed partią. Założenia równe dla obu stron, nikogo nie faworyzują.

 

2

 
   0/1 WE po partii.     

   W korzystnych założeniach para NS, która tym samym może, jeśli świadoma tego faktu,

   wykorzystać tę sytuację do bardziej agresywnej licytacji destrukcyjnej,

   ponieważ wpadki są opłacalne z uwagi na wysokie stawki za grę własną przeciwników w „czerwonych”.

3

 
  1/0J/w. Tu uprzywilejowaną stroną jest para WE (przed partią). 

 

1

 
   

1/1 Równe popartyjnei w tym sensie podobne do ‘zielonych’  

 aczkolwiek nieopłacalne dla obrony w większości wypadków.

2

 

Warto zawsze spojrzeć na ZAŁOŻENIA i nie wdrapać się przypadkiem ze słabą ręką na wysokość 3-ch czy 4-ch w założeniach popartyjnych. Grozi to np. postawieniem „bałwanka”. Przeciwnicy skontrują i wyegzekwują odpowiednią nieopłacalną dla naszej strony wpadkę, a progresja wpadek po partii (vide TABULATOR 1) jest niezwykle ostra, właśnie po partii!

To czy nasza licytacja ma konstruktywny charakter czy przeciwnie, stanowi destrukcję zależy od ilości lew defensywnych w naszej karcie. Przyjęto, że na standardowe otwarcie powinniśmy mieć co najmniej 2 lewy defensywne, podczas gdy na acolowskie 2 trefl 3-4+ LD, 1 BA (15-17) 3 lewy, a na wejście i konstruktywne poparcie 1,5 lewy. Jeśli lew defensywnych posiadamy mniej to nasza karta woła o licytację destrukcyjną!

Kategoria: 
Błąd | TABU Tarnowska Akademia Brydżowych Umiejętności

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.